Zapisz się do Newslettera
i odbierz darmowy e-book

Zapisz się do Newslettera
i odbierz darmowy e-book:

"Sekrety personalizacji", czyli kompendium wiedzy o wykonywaniu nadruków

Podaj kod:
Captcha

Zapoznałem się i akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności.

Zgadzam się na otrzymywanie informacji marketingowych (Newslettera) na moje konto e-mail. W każdej chwili mogę zrezygnować z otrzymywania Newslettera tutaj


zapisz się

Nasze portale (porady, filmy)

Strefa znakowania

art96-1.jpgart96-2.jpgart96-3.jpgTechnologia druku transferowego wykorzystywana jest do znakowania tkanin, kubkow, podk.adek pod mysz, puzzli, ceramiki, metali, drewna, blachy i innych gadżetow reklamowych. Polega na wgrzewaniu na wybrane podłoże przygotowanej wcześniej grafiki. Nadruki uzyskane tą metodą charakteryzują się trwałością oraz pełną kolorystyką. Niewielki koszt jednostkowy wydruku powoduje, że nawet pojedyncze egzemplarze lub bardzo krotkie serie pozwalają wykonać opłacalne nadruki w przystępnej cenie. Stanowi to zasadniczą przewagę nad techniką sitodruku, która jest opłacalna wyłącznie przy bardzo dużych nakładach. Co należy wiedzieć o tej technologii, aby uruchomić sprawną produkcję?

Technologię termotransferu można wykorzystywać do produkcji niskonakładowych gadżetów. Cała linia produkcyjna zmieści się w niedużym pomieszczeniu, lub też w pasażu handlowym supermarketu. Wydawałoby się, że wystarczy wydrukować grafikę na odpowiednim nośniku i wykonać transfer przy pomocy prasy. Niestety bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu trudno mowić o prawidłowym wykonywaniu nadruków i znakowaniu. Aby móc myśleć o znakowaniu odzieży, takiej jak koszulki, należy posiadać linię produkcyjną wyposażoną w odpowiedni sprzęt. Prawie każdy probował stworzyć nadruk na koszulce za pomocą domowej drukarki, nożyczek i żelazka. Praca z profesjonalnymi narzędziami opiera się na tych samych zasadach, jednak korzysta się z wygodnego i zaawansowanego sprzętu.

Czego potrzeba?

Aby uruchomić średnio wydajną linię produkcyjną zdolną oznakować około 100 bawełnianych koszulek dziennie, potrzebne będą: zwykła drukarka laserowa lub kopiarka, papier lub folia na której nadrukujemy naszą grafikę, ploter wycinający zaprojektowane kształty oraz prasa termotransferowa, którą wgrzejemy farby w materiał.

Na czym drukować?

Nadruki możemy wykonywać za pomocą specjalistycznych nośnikow: papierów transferowych i folii flex, flock. Jednymi z najbardziej popularnych nośnikow na rynku są papiery termotransferowe przeznaczone do druku w drukarkach laserowych i kopiarkach. Za ich pomocą możemy wykonać nadruki np. na różnego rodzaju tkaninach: bawełnie, poliestrze, jeansie, skorze, czy powierzchniach ceramicznych: kubkach, kuflach, płytkach. Przy wykorzystaniu papierów transferowych istotne znaczenie ma kolor tkaniny, na jakiej chcielibyśmy wykonać nadruk. Pewne rodzaje papierow przeznaczone są na białe tkaniny, a inne na kolorowe i ciemne.

Czym drukować?

Z reguły nadaje się do tego każda drukarka laserowa, która posiada temperaturę utrwalania od 190 °C do 200 °C. Informacje tego typu można uzyskać od producentów takich jak: Konica Minolta, OKI czy HP. Z reguły zadruk papierow transferowych wykonuje się przy ustawieniu nośnika na "karton" lub "etykieta". Drukarki powinny mieć rozdzielczość 1200-2400 DPI. Wiele zależy od jakości zdjęcia, trudno o dobry wydruk na podstawie małego formatu. Bardzo ważne jest, aby nie zadrukowywać papieru transferowego ze stosu. Ułożenie większej liczby kartek na podajniku może doprowadzić do zdarcia delikatnej powłoki, co w efekcie zaszkodzi ostatecznemu wyglądowi. Warto wydrukować pięć kartek i pozwolić drukarce się schłodzić, gdyż po kilku procesach maszyna bardzo szybko się nagrzewa i może zdzierać wosk z papieru transferowego. Pamiętajmy, że papier transferowy może przejść przez drukarkę tylko raz - nie można dwukrotnie go zadrukowywać. Po pierwszym przejściu przez drukarkę papier traci swoje właściwości. Przy drugiej próbie druku może uszkodzić moduł utrwalania urządzenia drukującego.

Jaki nośnik wybrać do odpowiedniego materiału

Papier transferowy

Z reguły papier transferowy wykorzystuje się do nadruku grafiki rastrowej, tak aby oddać maksymalną jakość materiału. Wiodący producent papierow transferowych, firma Forever, na białe tkaniny proponuje papier Classic Plus Uniwersal o maksymalnej temperaturze prania do 40 stopni C oraz papier Five Star z temperaturą prania do 60 stopni C, przeznaczony do nadruków na grubszych tkaninach. Do druku laserowego na białe i jasne tkaniny ciekawą propozycją jest papier Image Clip (bez podtła). Podczas wykonywania nadruków na materiał zostaje przeniesiony tylko toner, bez podtła. Niezadrukowane miejsca pozostają czyste. Do kolorowych i ciemnych tkanin o różnym składzie Forever proponuje konwencjonalny papier transferowy o nazwie Laser Dark oraz działający na podobnej zasadzie jak Image Clip papier Laser Dark No Cut. W czasie aplikacji na tkaninę przenoszony jest wyłącznie toner, a wykonanie transferu może odbywać się bez konieczności wycinania grafiki. Nadruki wykonane papierami transferowymi do druku laserowego są stosunkowo trwałe. Papiery termotransferowe do druku laserowego są kompatybilne z większością drukarek na rynku, dostępne w formacie A3 i A4, a ich grubość waha się w przedziale od 90 do 210 gr/m2.

Folie transferowe

Folie transferowe to inny rodzaj nośnika, ktory stosowany jest do wykonywania nadruków. To idealne rozwiązanie do druku grafiki wektorowej na różnorakiej odzieży. Złożona z folii właściwej oraz przezroczystej, z reguły lekko klejacej, folii transportowej, która dzięki swoim właściwościom klejącym ułatwia pozycjonowanie nadruków. Pod spodem właściwej folii, znajduje się niewyczuwalna warstwa kleju, uaktywniajaca się dopiero w procesie transferu pod wpływem działania temperatury. Za pomocą folii flex i flock przenosimy napisy, grafikę wektorową czy logo firmowe na tkaniny. Grafikę z folii wycinamy na ploterze tnącym w odbiciu lustrzanym, usuwając nożykiem lub specjalistycznym wybierakiem zbędne elementy pozostałe po wycięciu pożądanego kształtu. Następnie transferujemy obraz na tkaninę. Parametry wgrzewania: temperatura, czas oraz siła nacisku, zależą od rodzaju zastosowanej folii. Nadruk wykonany flexem jest cienki i rozciągliwy, pracuje razem z tkaniną. Folia flock jest grubsza, a jej aksamitna powierzchnia jest delikatnie wypukła. Folie różnią się rownież grubością. Folia flex oscyluje w granicach od 50 do 170 mikronow, flock jest kilkakrotnie grubszy i sięga nawet 420 mikronow. Obydwa rodzaje folii dostępne są w rożnych kolorach, począwszy od barw podstawowych po te bardziej wyrafinowane. Dodatkowo w przypadku folii flex dostępne są unikatowe struktury, np. carbon, texas, i rodzaje: perforowana, metaliczna, brokatowa czy luminescencyjna.

Czym wycinać?

Do wycięcia naszej grafiki z folii flex lub z papieru transferowego (nośnik musi być dwuwarstwowy) niezbędny okazuje się ploter tnący. Urządzenie sterowane komputerowo, służace do wycinania przygotowanych wcześniej w programach graficznych obrazów. Z reguły ploter tnący posiada nóż wleczony, który wycina zaprojektowaną grafikę. Wycięcie grafiki wektorowej, np. numerow, napisow czy kształtów zamienionych na krzywe, jest stosunkowo proste i można to zrobić na każdym ploterze tnącym. Problem zaczyna się wówczas, gdy nasza grafika jest w formacie JPG czy BMP. Aby wyciąć taką grafikę, ploter musi posiadać funkcję "odczytu znaczników". Funkcja sprawdza się doskonale podczas wykonywania naklejek, wycinaniu transferów na koszulki z folii flex i flock do zadruku solventowego czy folii flock do sublimacji.

Wprasowanie czas zacząć

Najważniejszym urządzeniem niezbędnym do transferowania nadruków, np. na koszulkach, jest prasa termotransferowa. Wykorzystując wysoką temperaturę i odpowiedni nacisk, przenosimy nasz obraz z nośnika na nasz docelowy produkt; koszulkę, czapkę, kubek czy podkładkę pod mysz etc. W zależności od rodzaju i grubości podłoża, na jakim chcemy wykonać nadruk, rynek proponuje rożne modele pras. Decydując się na zakup prasy termotransferowej warto rozważyć kilka opcji, ktore mogą ułatwić nam pracę.

Automatyczne otwieranie prasy po zakończeniu pracy

Po zakończonej pracy prasa automatycznie otworzy się, aby nie doszło do przegrzania koszulki i zniszczenia nadruku.

Programowanie temperatury

Dzięki tej funkcji można zaprogramować temperaturę wprasowania dla każdego rodzaju materiału i nośnika.

Energooszczędność

Duża prasa zużywa około 2000 watów, gdy pracuje cały czas. Funkcja eko pozwala zaoszczędzić znaczne ilości energii. Urządzenie może obniżyć temperaturę pracy w czasie procesu bezczynności, by po aktywowaniu nagrzać się do pożądanej temperatury, oszczędzając zarówno czas, jak i energię.

Pozycjonowanie ułożenia wydruku

Laser pozwala umieścić nadruk dokładnie w tym samym miejscu, w którym został naniesiony w trakcie poprzedniego wgrzewania. Funkcja ta pozwala tworzyć serie znakowanych tak samo koszulek.

Funkcja przeprasowywania

Jeśli wykonujemy nadruk na materiałach, należy je podgrzać i odparować, co pozwoli uchronić nadruk przed zniszczeniem. Dzięki tej funkcji mamy możliwość pełnego przeprasowania produktu i przygotowania go pod zadruk.

Dlaczego warto uruchomić własną fabrykę znakowania?

Samodzielna obsługa linii termotransferowej pozwala zaoszczędzić środki przeznaczane na outsourcing znakowania. To szansa na stworzenie własnej spójnej i w pełni świadomej kreacji, której parametry można edytować dowolnie według życzenia klienta. Dzięki dziesiątkom opcji znakowania nawet małe agencje mogą wykonać profesjonalne znakowanie na wielu materiałach bez potrzeby wspołpracy z kosztownymi pośrednikami. Posiadanie własnych rozwiązań do znakowania pozwala podjąć się większych zleceń i zoptymalizować koszty zadruku.

Artykuł powstał we wspołpracy z firmą AGAWA.PL, która jest dostawcą sprzętu i rozwiązań do wykonywania znakowania metodą transferu i wielu innych. Firma AGAWA.PL z Tomaszowa Mazowieckiego systematycznie organizuje szkolenia w zakresie technologii termotransferowych i prezentacji urządzeń do wykonywania nadruków. Spotkania prowadzone są przez ekspertów, którzy o wykonywaniu nadruków wiedzą wszystko, posiadają niezbędne uprawnienia i wieloletnie doświadczenie. Szkolenia podzielone są na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Grupy liczą zwykle kilkanaście osob, dzięki czemu każdy uczestnik ma możliwość szczegółowego przyswojenia wiedzy. Podczas szkolenia prezentowane są:
  • technologia termotransferu laserowego: urządzenia drukujące, papiery itp.
  • sublimacja - technologia, papiery, urządzenie drukujące,
  • folie flex i flock: rodzaje folii, łączenie kilku folii przy nadruku, potrzebne akcesoria i metariały pomocnicze,
  • prezentacja urządzeń do wykonywania nadruków: plotery tnące, prasy transferowe i ich możliwości, dodatkowe wyposazenie urządzeń.